ul. Oświęcimska 83, 32-590 Libiąż

przemienienie.libiaz@gmail.com

Rodzinada 2024

Zobacz galerię tutaj.

Tradycja, Pasja i Radość w Libiążu

czyli 5. Libiąska Rodzinada

To już piąty raz, gdy nasza lokalna społeczność przeżywa radosne święto, które integruje nas, promuje wokalne talenty i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Mowa o 5. Libiąskiej Rodzinadzie – naszym święcie rodzin, miejscu świętowania kilku pokoleń.

Libiąska Rodzinada zrodziła się z inicjatywy członków wspólnoty Domowego Kościoła, którzy dostrzegli potrzebę stworzenia przestrzeni do wspólnego świętowania, integracji oraz promowania wartości rodziny. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2018 roku. Od tego czasu, każda kolejna edycja przyciąga coraz większą liczbę uczestników, zajmując stałe miejsce wśród wydarzeń w kalendarzu naszego miasta.

5.Libiąska Rodzinada to prawdziwe święto różnorodności. W programie festiwalu znalazły się liczne atrakcje, skierowane zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych uczestników.

Koncerty i Występy Artystyczne

Od 2022 r. na scenie Rodzinady występują laureaci ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „BoguDźwięki” im. Helenki Kmieć. Scena Rodzinady jest dla tych młodych ludzi okazją do zaprezentowania wspaniałych talentów wokalnych. Ponadto na scenie prezentowały się lokalne zespoły muzyczne – grupa „Do Usłyszenia” oraz duet śpiewający utwory dziecięcej muzyki filmowej w wykonaniu Kingi Krawczyk oraz Marii Świstak. Te wykonania były na najwyższym poziomie, wszyscy jednak czekali na gwiazdę tegorocznej imprezy – Małą Armię Janosika, którą mogliśmy podziwiać dzięki współpracy z Fundacją KARPATHIA.

Mała Armia Janosika to folklorystyczna grupa muzyczna. Zespół składa się głównie z dzieci i młodzieży, którzy w swoich występach nawiązują do góralskiej tradycji i kultury regionu Podhala. Ich imponująca liczba na jednej scenie – a jest ich łącznie nawet 240 – robi ogromne wrażenie. Wszyscy członkowie zespołu występowali w tradycyjnych strojach góralskich. Publiczność była zachwycona występem, co wyrażała gromkimi brawami i okrzykami radości po każdym numerze. Występ Małej Armii Janosika był nie tylko pokazem muzycznych umiejętności, ale również pięknym świadectwem pielęgnowania i przekazywania młodszym pokoleniom bogatej tradycji dziedzictwa kulturowego oraz religijnego. Był to koncert pełen emocji, radości i wspólnego świętowania regionalnej kultury, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Kiermasz rękodzieła i Stoiska Tematyczne

Wzdłuż ulicy Heleny Kmieć rozstawione były stoiska, na których lokalni rzemieślnicy i artyści zaprezentowali swoje wyroby. W tym roku liczba wystawców powiększyła się. Od ręcznie robionych ozdób po lokalne specjały kulinarne – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W tym roku można było podziwiać niezwykłą kolekcję zbiorów górniczych artefaktów zgromadzonych przez p. Marka Dubiela – niezwykłe doświadczenia dla miłośników historii górnictwa.

Do współpracy z nami w tym roku przyłączyła się Fundacja Heleny Kmieć i Wolontariat Misyjny Salvator z Trzebini. Krótką prelekcję o życiu Helenki Kmieć wygłosił dla wszystkich wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć ks. Dominik Truchan.

Ponadto wystawiali się również Stowarzyszenie Przemienienie z Libiąża, Biblioteka Miejska w Libiążu, Fundacja Brata Alberta, Oriflame oraz Niepubliczne Przedszkole Dreptusie.

Strefa Dziecięca i zaangażowanie Młodzieży

Najmłodsi uczestnicy festiwalu mogli liczyć na wiele atrakcji, w tym zabawy na dmuchanych zamkach, malowanie twarzy, wykonywanie magnesów, warkoczyki, gry i konkursy ze wspaniałymi nagrodami, których darczyńcy chcieli pozostać anonimowi.

Po raz kolejny młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini zaangażowała się w organizację naszej imprezy. Dzieci animowane były przez uczniów z klas pedagogicznych. Klasy wojskowe zaś dały nam pokaz musztry paradnej – co zrobiło niemałe wrażenie na widzach.

Natomiast jak co roku nasza młodzież oazowa zadbała o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników dmuchanych atrakcji oraz opanowała „do perfekcji” korzystanie w maszyn do popcornu oraz waty cukrowej.

Bezpieczeństwo

Ogromne ukłony w stronę pracowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Libiążu. Ich pomoc jest co roku bezcenna. W tegorocznej edycji pełnili dla nas służbę od wczesnych godzin porannych aż po zmierzch. Ponadto o nasze bezpieczeństwo dbali funkcjonariusze Komendy Policji w Libiążu oraz zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni, p. Górowie. Bardzo dziękujemy!

Ogromne podziękowania kierujemy do :

  • FUNDACJA KARPATHIA – Współogranizator 5. Libiąskiej Rodzinady
  • Libiąskie Centrum Kultury za wsparcie finansowe i rzeczowe,
  • Firma MEGALO za użyczenie namiotów.
  • Wodociągi Chrzanowskie za wsparcie organizacyjne
  • Indywidualnym Darczyńcom- p Znaleźniakom. P. Zamarlikom, p. Wikarom,

p. Dorocie Bużyk – Radnej Rady Miejskiej w Libiążu

  • Wszystkim wspaniałym ANONIMOWYM Darczyńcom – dziękujemy za fanty na loterię
  • Wspaniałym paniom – za przepyszne placki,
  • wszystkim Parafianom – za udział w zbiórkach w kościele na ten cel, również mieszkańcom DĘBU
  • Dziękujemy za WPLATY NA ZRZUTKĘ INTERNETOWĄ
  • Dziękujemy Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini, Markowi Kuchcie, za zorganizowanie pokazów wojskowych oraz pomoc młodzieży z klas wojskowych, medycznych i pedagogicznych.
  • Stowarzyszeniu Iskra – za pomoc przy organizacji kiermaszu rękodzieła,
  • Libiąskim funkcjonariuszom Komendy Policji w Libiążu, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo
  • Libiąskiej Ochotniczej Straż Pożarnej na czele z Naczelnikiem Jackiem Trynerem i prezesem Markiem Cyganem – za wsparcie logistyczne i medyczne.
  • Ratownikom medycznym – p. Górom, którzy ofiarowali swój czas i doświadczenie
  • Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym – członkom wspólnot: Mężczyznom św. Józefa, członkom Domowego Kościoła, grupie Rut – Boże Kobiety, Oazie Młodzieżowej i sympatykom.

W organizację koncertu Małej Armii Janosika zaangażowali się ponadto:

1. Starosta Powiatu Chrzanowskiego Pan Bartłomiej Gębala; 

2. Burmistrz Libiąża Pana Jacka Latko; 

3. Właściciele i pracownicy firmy INVEKO Rafał Gut, Marcin Gut z Libiąża;

4. Kancelaria Adwokacka Magdaleny Jędryczki – Kosowskiej z Chrzanowa;

5. Firma Fabryka Dźwięku Łukasz Pałka wraz z pracownikami; 

6. Firma Eventlight Zbigniew Michura wraz z pracownikami; 

7. Firmy Organizacja i Obsługa Imprez Soundlight Tymbark Daniel Smoter oraz  Wojciech Sułkowski wraz z pracownikami; 

8. Restauracja Gościniec na Rozdrożu w Libiążu; 

9. Pani Anety i Klaudia Pawela oraz Monika Jamróz z Chełmka; 

10.Firma Gastronomiczna Mirosława Śmielaka i Mateusza Śmielaka z Brzeszcz

11.Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu; 

12.Właściciel Motelu OLIV z Brzeszcz; 

13.Siostry Misjonarki z Harmęż k/Oświęcimia; 

14. Zespół Ratownictwa Medycznego pod kierunkiem dr Dominika  Gałuszki

wraz ratownikami medycznymi z Pogotowia Ratunkowego  w Tarnowie; 

15.Firma PRODI Agregaty Prądotwórcze z Piły Kościeleckie

Wspólnota i Zaangażowanie

Jednym z najważniejszych aspektów Libiąskiej Rodziandy jest wspólnotowy charakter wydarzenia. Festiwal ten nie tylko dostarcza rozrywki, ale także wzmacnia więzi między mieszkańcami. Dzięki zaangażowaniu członków wspólnot, ludzi dobrej woli, licznych wolontariuszy oraz wsparciu lokalnych firm i instytucji, Rodzinada jest prawdziwie wspólnotowym świętem.

Libiąska Rodzianda to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Libiąża. To czas radości, zabawy i wspólnego świętowania, które integruje społeczność i promuje lokalne talenty. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu sponsorów, festiwal ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, przynosząc radość i dumę wszystkim uczestnikom. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić Libiąskiej Rodzinady, koniecznie zaplanuj swoją wizytę na kolejnej edycji tego wyjątkowego święta!